Мелинда Котенц

Биографија

 Мелинда Котенц

Мелинда Котенц, рођена сам 1974. године у Будимпешти. Моје интересовање за музику и уметност почело је врло рано. Започела сам своје музичко образовање у Кишкeрешу, а потом сам завршила средњу школу и факултет у Сегедину. Године 1998. дипломирала сам на Музичкој академији Ференц Лист у Сегедину као обоиста и професор обое.

Током студирања, сарађивала сам са камерним оркестрима Музика Парланте и Веинер Лео. Била сам главни обоиста Европског омладинског оркестра у Дармштату, у Немачкој 1990. године. Од 1993. до 2001. била сам члан Салијеријевог камерног оркестра и оркестра Народног позоришта и представа на отвореном у Сегедину. Ови оркестри су изводили успешне концерте и оперске продукције у разним европским земљама, укључујући Аустрију, Немачку, Швајцарску, Италију, Норвешку, Шпанију и Холандију. Неколико пута сам похађала Међународну летњу академију Баја Про Музика и активно сам учествовала на мастеркласовима Николаса Данијела (Уједињено Краљевство), Ласла Хададија (ФР) и Ронг Ји Лиуа (Кореја).

Године 2001. добила сам место професора у Музичкој школи “Ференц Лист“ у Сексарду, где сам предавала флауту и обоу. Такође сам предавала обоу, камерну музику, теорију музике и раније и музички менаџмент у Печујској школи за уметност, где тренутно предајем. Од 2008. до данас предајем флауту и обоу у Уметничкој школи Контрасток у Печују. Од 2010. до 2012. активно сам учествовала у музичком животу Печуја као члан Панон филхармоније. Од 2014. до 2019. године била сам заменица директора и шеф музичког образовања у Печујској школи уметности. Од 2002. године сам активан наставник у програму каријерне оријентације Уметничке школе у Печују, а од 2010. године сам контакт особа школе за програм Талент Поинт.

2019. године одржан је 10. Национални камп обое у Печују у чијој сам оранизацији учествовала. Била сам члан жирија на разним музичким такмичењима, регионалним и националним, као и члан међународног жирија Српског националног такмичења обоа у Београду.

Као ментор за Фондацију за таленте Messzehangzó и Géniusz Mentor Network, активно сам укључена у рад за подршку талената. 2002. године мој супруг, Мирослав Радич, наставник и професор кларинета, и ја основали смо Културно удружење Művészfaragó, које пружа талентованим студентима у неповољном положају менторство и стручну спрему.

Награде: Регионално такмичење дрвених дувача Капосвар- Награда за припрему наставника; XV Национално такмичење обое у Веспрему- Награда за припрему наставника; Ротари награда – активни хуманизам; МОЛ награда за развој талената (Мастерм награда); XIII Државно такмичење у обои Сопрон- Награда за припрему наставника; VII Државно такмичење камерне музике у Сегедину – Награда за припрему наставника; Међународно музичко такмичење „Охридски бисери“ Македонија – Награда за припрему наставника; Бонис Бона – За Националну награду за таленте; Национална професионална награда Будимпешта – Мађарско друштво за обое; Државно такмичење камерне музике 1. награда Будимпешта; Међународно музичко такмичење Концертино Прага – Почасна награда.

Моји ученици су освојили бројне награде на разним такмичењима, и многи од њих су примљени у престижне музичке институције.

Моји ученици су учествовали на мастерклас курсевима које су водили истакнути музичари као што су Ласло Хадади (професор на Париском конзерваторијуму), Лајош Ленчиш (главни обоиста штутгартског радио оркестра), Јозеф Киш (професор на Музичкој академији Детмолд), Тамаш Барток (обоиста симфонијског оркестра Порто), Мацида Хидеки (уметник обое са оркестром Јакобсплатц Минхен), Клара Дент-Богањи (главна обоисткиња Рундфунк симфонијског орекстра Берлин) и Каи Фромбген (професор у школи “Роберт Шуман“ у Диселдорфу).

Поред редовних оркестарских наступа, тренутно предајем ученицима од 7 до 19 година у четири различите школе.