Melinda Kotenc

Biografija

Melinda Kotenc

Melinda Kotenc, rođena sam 1974. godine u Budimpešti. Moje interesovanje za muziku i umetnost počelo je vrlo rano. Započela sam svoje muzičko obrazovanje u Kiškerešu, a potom sam završila srednju školu i fakultet u Segedinu. Godine 1998. diplomirala sam na Muzičkoj akademiji Ferenc List u Segedinu kao oboista i profesor oboe.

Tokom studiranja, sarađivala sam sa kamernim orkestrima Muzika Parlante i Veiner Leo. Bila sam glavni oboista Evropskog omladinskog orkestra u Darmštatu, u Nemačkoj 1990. godine. Od 1993. do 2001. bila sam član Salijerijevog kamernog orkestra i orkestra Narodnog pozorišta i predstava na otvorenom u Segedinu. Ovi orkestri su izvodili uspešne koncerte i operske produkcije u raznim evropskim zemljama, uključujući Austriju, Nemačku, Švajcarsku, Italiju, Norvešku, Španiju i Holandiju. Nekoliko puta sam pohađala Međunarodnu letnju akademiju Baja Pro Muzika i aktivno sam učestvovala na masterklasovima Nikolasa Danijela (Ujedinjeno Kraljevstvo), Lasla Hadadija (FR) i Rong Ji Liua (Koreja).

Godine 2001. dobila sam mesto profesora u Muzičkoj školi ”Ferenc List” u Seksardu, gde sam predavala flautu i obou. Takođe sam predavala obou, kamernu muziku, teoriju muzike i ranije i muzički menadžment u Pečujskoj školi za umetnost, gde trenutno predajem. Od 2008. do danas predajem flautu i obou u Umetničkoj školi Kontrastok u Pečuju. Od 2010. do 2012. aktivno sam učestvovala u muzičkom životu Pečuja kao član Panon filharmonije. Od 2014. do 2019. godine bila sam zamenica direktora i šef muzičkog obrazovanja u Pečujskoj školi umetnosti. Od 2002. godine sam aktivan nastavnik u programu karijerne orijentacije Umetničke škole u Pečuju, a od 2010. godine sam kontakt osoba škole za program Talent Point.

2019. godine održan je 10. Nacionalni kamp oboe u Pečuju u čijoj sam oranizaciji učestvovala. Bila sam član žirija na raznim muzičkim takmičenjima, regionalnim i nacionalnim, kao i član međunarodnog žirija Srpskog nacionalnog takmičenja oboa u Beogradu.

Kao mentor za Fondaciju za talente Messzehangzó i Géniusz Mentor Network, aktivno sam uključena u rad za podršku talenata. 2002. godine moj suprug, Miroslav Radič, nastavnik i profesor klarineta, i ja osnovali smo Kulturno udruženje Művészfaragó, koje pruža talentovanim studentima u nepovoljnom položaju mentorstvo i stručnu spremu.

Nagrade: Regionalno takmičenje drvenih duvača Kaposvar- Nagrada za pripremu nastavnika; XV Nacionalno takmičenje oboe u Vespremu- Nagrada za pripremu nastavnika; Rotari nagrada – aktivni humanizam; MOL nagrada za razvoj talenata (Masterm nagrada); XIII Državno takmičenje u oboi Sopron- Nagrada za pripremu nastavnika; VII Državno takmičenje kamerne muzike u Segedinu – Nagrada za pripremu nastavnika; Međunarodno muzičko takmičenje “Ohridski biseri” Makedonija – Nagrada za pripremu nastavnika; Bonis Bona – Za Nacionalnu nagradu za talente; Nacionalna profesionalna nagrada Budimpešta – Mađarsko društvo za oboe; Državno takmičenje kamerne muzike 1. nagrada Budimpešta; Međunarodno muzičko takmičenje Koncertino Praga – Počasna nagrada.

Moji učenici su osvojili brojne nagrade na raznim takmičenjima, i mnogi od njih su primljeni u prestižne muzičke institucije.

Moji učenici su učestvovali na masterklas kursevima koje su vodili istaknuti muzičari kao što su Laslo Hadadi (profesor na Pariskom konzervatorijumu), Lajoš Lenčiš (glavni oboista štutgartskog radio orkestra), Jozef Kiš (profesor na Muzičkoj akademiji Detmold), Tamaš Bartok (oboista simfonijskog orkestra Porto), Macida Hideki (umetnik oboe sa orkestrom Jakobsplatc Minhen), Klara Dent-Boganji (glavna oboistkinja Rundfunk simfonijskog orekstra Berlin) i Kai Frombgen (profesor u školi ”Robert Šuman” u Diseldorfu).

Pored redovnih orkestarskih nastupa, trenutno predajem učenicima od 7 do 19 godina u četiri različite škole.