Ђуро Пете

Ђуро Пете

ЂУРО ПЕТЕ, завршио је нижу и средњу музичку школу у Осијеку у класи проф. Вјекослава Бурића. Основне студије на Академији уметности у Новом Саду уписао је 1980. године, а дипломирао у класи проф. Михајла Келблија 1984. године. Магистарске студије уписао је 2006. године, а магистрирао је 2009.године у класи проф. Николе Срдића. Похађао је курсеве код М. Арињона (Париз), Ј. Котара и М. Бекавца (Словенија), Ж. Сатмарија (Будимпешта). Као студент постигао је запажене резултате освајајућу награде на такмичењима (другу награду на Такмичењу младих уметника Југославије у Загребу 1983. Године, прву награда на Покрајинском такмичењу ученика и студената 1981. године у Новом Саду, прву награду на Савезном такмичењу у Сарајеву 1981. Године, прву награду на Фестивалу омладине Србије у Књажевцу). Поред низа солистичких наступа и реситала, наступао је са Омладинском филхармонијом из Печуја (Мађарска), Војвођанском омладинском филхармонијом, као и са Камерним оркестром Академије уметности. Краће време свирао је као солиста у ансамблу опере ХНК у Осијеку. Снимао је за РТВ Нови Сад и ТВ Загреб.

Свој педагошки рад, почео је у музичкој школи “Јосип Славенски”у Новом Саду , а од 1987. године стално је запослен као професор кларинета у Музичкој школи “Исидор Бајић” у Новом Саду. Са својом класом постигао је значајне резултате, који се огледају у низу од више десетина првих награда и признања на међународним и домаћим такмичењима и фестивалима. Његови ученици су добитници највиших признања, лауреати на готово свим такмичењима кларинетиста у земљи. 2008. године ученик Радован Туровић освојио је трећу награду на Првом међународном такмичењу ”Антон Еберст” у Новом Саду, а 2010. године ученик Богдан Бикицки је освојио прву награду на истом такмичењу. Учествује у раду зимских и летњих школа кларинета, које води проф. Никола Срдић, као асистент-предавач. Вишегодишњи је учесник у раду жирија Републичког такмичења, као и председник или члан жирија на такмичењима дрвених дувача у Пожаревцу, „Даворин Јенко“ у Београду и Мајским сусретима дрвених дувача у Лазаревцу. Организатор је неколико концерата младих кларинетиста у Суботици, Зрењанину, Бачкој Паланци, Кули, Сомбору и Новом Саду у циљу промовисања и популаризације кларинета и класичне музике. За свој рад награђен је годишњом наградом Заједнице музичких и балетских школа Србије 2010. године. Остварује значајне контакте у међународној сарадњи са колегама из многих земаља Европе и САД.